John Byrnes Beatles-maleri til salgs

I Beatles-maleriet som ble laget i 1969, portretterer John Byrne hver Beatle sittende ved siden av et “åndelig dyr”, mens Yoko Ono kan ses en krystallkule holdt av John Lennon.

Malerier av den avdøde skotske kunstneren og dramatikeren John Byrne, deriblant et sjeldent bilde av The Beatles som ble kjøpt av kunstnerens lokale prest, skal gå under hammeren på en auksjon i Storbritannia.

I Beatles-maleriet som ble laget i 1969, portretterer John Byrne hver Beatle sittende ved siden av et “åndelig dyr”, som best skulle representere deres natur, mens Yoko Ono kan ses en krystallkule holdt av John Lennon. Maleriet ble til i en periode der Byrne signerte med pseudonymet Patrick.

Tidligere har det blitt hevdet at maleriet ble lagd som et utkast til plateomslaget til “The Beatles”, altså det hvite dobbeltalbumet, men det er i feil format og om det medfører riktighet at det ble ferdigstilt i 1969, så var albumet allerede ute i butikkene.

Det er et av 10 tidlige Byrne-verk som ble kjøpt av ham av hans lokale sogneprest, fader Tom Jamieson, i Renfrew, Renfrewshire, på begynnelsen av 1970-tallet. I 1980 valgte EMI å bruke en utgave av maleriet på forsiden av en utvalgt samling sanger av Beatles, markedsført under tittelen “The Beatles Ballads”. Ifølge rykter klarte EMI å rote bort den utgaven av maleriet, så det som er til salgs nå skal være en tidligere versjon av det samme motivet.

Samlealbumet The Beatles Ballads fra 1980.

Kunstverket ble laget som en studie for et større maleri og er estimert til £10.000 til £15.000. De 10 verkene selges av auksjonshuset Lyon & Turnbull live og online 2. april.

John Byrne døde 30. november 2023, 83 år gammel.